Rejestracja
Dodaj ogłoszenie
Jak działają aukcje holenderskie?

Czyli o tym jak mogą działać aukcje OZE, które według doniesień wejdą w miejsce zielonych certyfikatów (ZC).


Aukcje holenderskie wywodzą się z giełdy tulipanówAukcje holenderskie (ang. Dutch Auctions) - zwane także aukcjami z malającą ceną - to aukcje, w których Kupujący decyduje, jak mało chce zapłacić za dany towar.

Nazwa wywodzi się od aukcji wprowadzonych ok. 1600 roku na giełdach kwiatowych (tulipanów) w Holandii – Sprzedający ogłasza co ma do sprzedania, a cena automatycznie spada w ustalonym przedziale czasowym o określoną kwotę.

Warto zauwazyć, że w aukcji holenderskiej początkowa cena sprzedawanego przedmiotu jest wysoka, zazwyczaj znacznie powyżej kwoty, którą Sprzedawca spodziewa się otrzymać.


Sama aukcja trwa do chwili, w której któryś z oferentów zdecyduje, że cena jest już dla niego do zaakceptowania. Składając ofertę kończy aukcję i kupuje określony przedmiot bądź partię towaru, a pozostali kupujący są zmuszeni czekac na kolejną aukcję.
Aukcje te ze względu na swoją dynamikę – są czasami nazywane także aukcjami błyskawicznymi.

 

Przykład:

Załóżmy, że Sprzedawca wystawia na aukcji holenderskiej samochód. Sprzedawca także publicznie określa, że cena otwarcia będzie 50,000 zł i zaznacza, ze będzie ona pomniejszana o kwotę 1.000 zł co 5 minut.

Aukcja się zaczyna:
po 5 minutach, cena spadnie do 49 000 zł
po 10 minutach, cena spadnie do 48 000 zł
po 15 minutach, cena spadnie do 47 000 zł
.
.
.

W końcu, po 30 minutach cena osiąga 44 000 zł i jeden z licytujących podejmuje decyzję o przyjęciu tej ceny, a ponieważ jest pierwszym oferentem który to robi - wygrywa aukcje i musi zapłacić 44 000 zł za samochód.

Reklama
Zareklamuj się
Zielone Zawody Podkarpacki Klaster Energii Odnawialnej   RePowerMap.org